Blog

Advokátní koncipient/ka Advokáti s energií hledají do své pražské kanceláře nového kolegu či kolegyni na pozici advokátní koncipient/ka. Jsme advokátní kancelář Doucha Šikola. Pracujeme hlavně s klienty z oboru energetiky a nabízíme vám příležitost získat znalosti z oboru energetického práva a podílet...
Od 1.10.2023 vstoupí v platnost dlouho očekávaná novela zákoníku práce, která byla přijata z důvodu nutné transpozice některých evropských norem do českého právního řádu, ale také v reakci na covidové období a s ním spojené plošné zavádění práce na dálku (home office).
Experti na energetické právo z kanceláře Doucha Šikola advokáti se v průběhu července přestěhovali do nových kancelářských prostor v budově Myslbek na pražském Ovocném trhu. Uzavřeli tak dynamickou, ale úspěšnou etapu, která se pro ně zejména v posledním roce nesla v duchu výrazného růstu objemu zakázek i rozšiřování týmu.
12. července 2023 vláda schválila dlouho odkládaný návrh "Lex OZE II," který přináší energetická společenství a možnosti sdílení elektřiny. O málokterém z témat české energetiky se v poslední době píše více. Očekávání spojená s jejich zavedením se nám však jeví větší, než budou jejich skutečné možnosti.
114/2023 Sb. je poměrně nová vyhláška, která stanovuje požadavky na bezpečnou instalaci obnovitelných zdrojů energie s výkonem do 50 kW Tyto menší, typicky solární elektrárny, díky loňské novele energetického zákona nemusí mít licenci Státního energetického úřadu a nemusí žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení.
Ministerstvo životního prostředí v těchto dnech dokončuje ambiciózní úkol - vytipovat území vhodná pro větrné a solární elektrárny, kde tak říkajíc není co chránit. Tedy území, kde hodnoty krajinného rázu, ochrany živočichů a rostlin, ale i památkové péče, nebo třeba pravidla leteckého provozu nebrání realizace těchto zdrojů.
Letošní rok se nese ve znamení překotného vývoje legislativy týkající se povolování obnovitelných zdrojů. Již od zimy platí novela energetického a stavebního zákona (tzv. Lex OZE I) a nařízení Rady EU o urychlení zavádění obnovitelných zdrojů energie.
Provozovatelé FVE zapojení do kolektivního systému zpětného odběru solárních panelů společnosti REMA PV Systém a.s., která dnes vystupuje pod obchodní firmou XSOLAR REUSE SYSTÉM a.s., musí řešit nepříjemnou situaci. Ministerstvo životního prostředí jim rozesílá oznámení o tom, že společnosti REMA zaniklo...
Novela známá jako Lex OZE 1 přinesla řadu novinek do povolování výroben obnovitelných zdrojů energie. Ministerstvo pro místní rozvoj již před měsícem zveřejnilo metodiku pro stavební úřady, která upřesňuje, jak mají úředníci v souladu s touto novelou postupovat.
Na Velikonoční pondělí musel ČEPS vůbec poprvé aktivovat takzvaný omezovací plán a na dvě hodiny odpojit fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 400 megawattů. Bohužel, v Česku stále chybí projekty na skladování energie, jako jsou velká bateriová úložiště nebo výroby vodíku.
123456 ... 8